Dlaczego stomatologia dziecięca jest odrębną dziedziną?
Po pierwsze i najważniejsze - zęby mleczne różnią się od zębów stałych. Metody czy sposoby leczenia zębów mlecznych różnią się od tych, które lekarz zastosuje w zębach stałych. Po drugie - mały pacjent wymaga szczególnej troski. Ważne dla niego jest nawiązanie kontaktu z lekarzem, dla lekarza zaś wypracowanie zaufania, bez którego dziecko nie będzie współpracować.
Kiedy pierwsza wizyta ?
Przyjmuje się, że pierwsza wizyta powinna odbyć się między 6 ,a 12 miesiącem życia małego pacjenta. Pierwsza wizyta z małym pacjentem powinna odbyć się jeszcze wcześniej, jeśli rodzic jest zaniepokojony stanem jamy ustnej lub ma jakieś wątpliwości co do higieny, nawyków żywieniowych czy wzrostu aparatu żucia.
Po pierwsze zapobiegaj !
Pacjent powinien pojawiać się na wizytach regularnie co 6 miesięcy, nawet gdy nic nie niepokoi rodzica w jamie ustnej malucha. To wtedy lekarz ma szansę nawiązać kontakt z dzieckiem. Pacjent natomiast przyzwyczaja się do lekarza otoczenia, zapachu i innych bodźców występujących w gabinecie. O wiele łatwiej lekarzowi podjąć leczenie u pacjenta, który jest przyzwyczajony do wizyt w gabinecie. Przychodzenie z dzieckiem do gabinetu dopiero, gdy boli ząb może wywołać u małego pacjenta traumę i niechęć do leczenia.
Badania wykazują, że stan uzębienia matki oraz jej nawyki żywieniowe w trakcie ciąży mają wpływ na rozwój próchnicy, tendencję do próchnicy czy mogą być jednym z czynników predysponujących do otyłości u dziecka. Dlatego zapobieganie próchnicy u dziecka powinno zacząć się już na etapie planowania ciąży. Gorąco zachęcamy do wizyt kontrolnych przed planowaniem ciąży, oraz do pojawienia się na kontroli w trakcie ciąży. To wtedy lekarz ma szansę porozmawiać z mamą o zasadach żywienia malucha, o tym dlaczego jest potrzeba mycia bezzębnej jamy ustnej już od pierwszych dni oraz co robić gdy pojawią się pierwsze ząbki.
Wizyta adaptacyjna
Wizyta adaptacyjna to pierwsza wizyta małego pacjenta. Na wizycie oswajamy dziecko z gabinetem, lekarzem, asystą. U dzieci w trakcie wyrzynania zębów (6-30 miesiąc życia) skupiamy się na rozmowie z rodzicem na temat żywienia, higieny jamy ustnej, wykonujemy przegląd jamy ustnej malucha oraz wykonujemy zabieg lakierowania zębów. U dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym pokazujemy jak działają nasze przyrządy oraz opowiadamy jak będzie wyglądać kolejna wizyta. Jeśli nie ma natychmiastowej potrzeby leczenia, zaczynamy od zabiegów profilaktycznych, aby dziecko miało szansę przyzwyczaić się nie tylko do otoczenia, ale również do trzymania szeroko otwartej buzi. W naszym gabinecie staramy się stopniować leczenie, tak aby dziecko mogło się adaptować z każdą wizytą. Dokładamy wszelkich starań aby rozmowa była adekwatna do wieku pacjenta.
Leczenie zębów mlecznych
Po co leczyć zeby mleczne? Przecież i tak wypadną" Ten stary, powtarzany od lat niestety nadal jest nadal w świadomości Polaków. Zęby mleczne trzeba leczyć! Stany zapalne w zębach mlecznych rzutują nie tylko na stan pacjenta - ból, gorączka, złe samopoczucie, niechęć do jedzenia, ale również na zęby stałe. Korzenie każdego zęba mlecznego otaczają rozwijający się ząb stały. Stan zapalny z zęba mlecznego może więc łatwo utrudnić odpowiedni rozwój jego następcy. Przez to zęby stałe mogą wyrznąć się już uszkodzone, być bardziej podatne na próchnicę.
Leczenie zębów mlecznych niesie ze sobą sporo wyzwań. Ubytki w zębach mlecznych rozwijają się szybciej niż w zębach stałych, reakcja obronna ze strony zęba jest słabsza, często „mała dziurka” okazuje się głębokim ubytkiem, które powoduje stan zapalny nerwu w zębie.
Leczenie zębów stałych niedojrzałych
Próchnica w zębach stałych niedojrzałych przebiega szybko, zmiany często są bardziej zaawansowane niż wskazuje na to badanie stomatologiczne. Problemy te wynikają z niedojrzałości szkliwa, cienkiej warstwy zębiny. Wraz z upływem lat szkliwo dojrzewa a zębina staje się grubsza i dzięki temu lepiej odpierają atak bakterii. Dlatego tak ważne jest aby w trakcie wymiany uzębienia i w okresie dorastania młody pacjent pojawiał się regularnie na wizytach co 6 miesięcy, abyśmy byli wstanie szybko wyeliminować próchnicę z niedojrzałego zęba.
Znieczulenie u dzieci
Dla naszych małych pacjentów - w Centrum Medycznym Art-Medica - oferujemy znieczulenie komputerowe Wand. Tempo podawania znieczulenia jest dyktowane przez komputer, dzięki temu pacjent nie odczuwa rozpierania, które może być kojarzone przez dzieci jako ból. Przed podaniem znieczulenia za pomocą igły zawsze podajemy środek znieczulający powierzchniowo, dzięki czemu samo wkłucie nie jest bolesne.
opracowanie - lek. dentysta Izabela Masłowiec, asystent dydaktyczny Katedry Stomatologii Wieku Rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.