Tkanki zębów nieustannie narażone są na działanie (zawartych w resztkach pokarmowych) bakterii i kwasów, które pozostając dłużej na powierzchni szkliwa powodują jego demineralizację i rozwój próchnicy. Próchnica zębów jest chorobą powszechnie znaną. Powoduje ona tworzenie w twardych tkankach zęba ubytków, które utrudniają spożywanie pokarmów, często powodują dolegliwości podczas jedzenia i picia oraz zdecydowanie negatywnie wpływają na estetykę naszego uśmiechu. Wykrytą próchnicę zębów należy jak najwcześniej leczyć.
Leczenie ubytku próchniczego polega na oczyszczeniu zmienionych chorobowo fragmentów zęba przy pomocy rotacyjnych narzędzi stomatologicznych (wierteł). Następnie utracone tkanki zęba wypełnia się specjalnym materiałem, czyli zakłada się do zęba tak zwaną plombę. W dzisiejszych czasach wypełnienia dentystyczne, a są nimi najczęściej światłoutwardzalne materiały kompozytowe, bardzo dobrze odtwarzają zarówno funkcję jak i naturalny wygląd zębów. Leczenie zębów jest najczęściej bolesne, dlatego bardzo często zabieg taki przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.
Znieczulenie zęba można wykonać przy pomocy strzykawki albo też specjalnych urządzeń podających środek znieczulający pod bardzo małym ciśnieniem, co bardzo znacznie zmniejsza nieprzyjemne odczucia podczas iniekcji. Przykładem takiego aparatu jest The Wand - znieczulenie komputerowe. W Centrum Medycznym ART-MEDICA zabiegi stomatologiczne wykonujemy w znieczuleniu, w tym znieczuleniu komputerowym The Wand.
Nieleczona lub zbyt późno leczona próchnica prowadzi do nieodwracalnych powikłań w miazdze zęba. W tej bardzo mocno unerwionej miękkiej tkance znajdującej się w środku zęba, poddanej działaniom bakterii zawartych w ubytku próchniczym dochodzi wtedy do stanu zapalnego lub martwicy. Pojawia się wtedy to co najgorsze - samoistny, często bardzo uporczywy ból zęba.
W takim przypadku trzeba zęba leczyć endodontycznie, czyli kanałowo. Leczenie kanałowe polega na usunięciu z komory i kanałów korzeniowych chorej miazgi (nerwu), a następnie wypełnieniu ich specjalnym materiałem. Przed przystąpieniem do zabiegu zawsze wykonuje się wstępne zdjęcie RTG zęba.
Leczenie endodotyczne często jest bardzo trudne ze względu na to, że kanały mogą być zakrzywione i trudno dostępne. Najlepiej przeprowadzić takie leczenie w dużym powiększeniu, czyli pod mikroskopem.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest bardziej dokładne i szybsze, ponieważ lekarz dentysta wykonuje cały zabieg pod kontrolą wzroku. Dobrze wyleczony kanałowo ząb przestaje boleć i można go wtedy ostatecznie odbudować. Bywa także, że ząb leczony dawniej kanałowo nie był przeleczony zbyt dokładnie i zaczyna znów dawać dolegliwości.
Sposobem na uratowanie takiego zęba jest często ponowne leczenie kanałowe tzw. REENDO. W tym przypadku prawie zawsze leczenie kanałowe wykonuje się pod mikroskopem.
W naszym Centrum Medycznym ART-MEDICA zabiegi endodontyczne wykonujemy pod mikroskopem.