e-mail: artmedica.gliwice@gmail.com
tel. +48 32 270 85 87
Leczenie protetyczne

Leczenie protetyczne

W przypadku bardzo znacznej utraty tkanek zęba lub utraty samych zębów należy wykonać ich uzupełnienie. Taki rodzaj leczenia, które przebiega z reguły wieloetapowo i wymaga współpracy lekarza dentysty z pracownią protetyczną, nazywamy leczeniem protetycznym.

Co to jest leczenie protetyczne?

W przypadku bardzo znacznej utraty tkanek zęba lub utraty samych zębów należy wykonać ich uzupełnienie. Taki rodzaj leczenia, które przebiega z reguły wieloetapowo i wymaga współpracy lekarza dentysty z pracownią protetyczną, nazywamy leczeniem protetycznym.
W zależności od tego, czy proteza zębowa jest na stałe zamontowana w jamie ustnej, czy też trzeba ją wyciągać, wyróżniamy uzupełnienia protetyczne stałe i ruchome.

Co to są protezy stałe?

Takie uzupełnienie jest zacementowane na stałe w jamie ustnej pacjenta przez co jest zdecydowanie wygodniejsze dla pacjenta. Odbudowuje tylko braki samych zębów lub ich fragmentów. Taka proteza nie musi być bardzo rozległa, nie ma „sztucznego dziąsła” ani klamer („haczyków”) na innych zębach.
Jeżeli zachowany jest własny ząb, a przynajmniej jego korzeń, lekarz dentysta wykonuje wkład koronowy, wkład koronowo-korzeniowy, licówkę albo koronę protetyczną. 
Jeżeli zależy nam jedynie na poprawie estetyki w zębach przednich wykonuje się na nich specjalne cienkie nakładki protetyczne - licówki. 

Co to jest korona i most protetyczny?

Koronę robi się z reguły wtedy, gdy ząb jest wypełniony wieloma plombami, które się wykruszają, jest przebarwiony, osłabiony lub nieznacznie przekrzywiony. Korona wymaga wcześniejszego oszlifowania zęba. Baza korony wykonana jest z metalu lub materiałów niemetalowych (np. korona cyrkonowa). Zewnętrzna, widoczna część korony wykonana jest z kosmetycznych materiałów - kompozytu lub porcelany. Po dopasowaniu do zęba koronkę przykleja się do niego na stałe na specjalnym cemencie. 
Korona protetyczna może być też jednym z elementów większej odbudowy. Jeżeli w jamie ustnej brakuje jakiegoś zęba lub kilku zębów, a obok tych braków są inne zdrowe zęby, można wykonać most protetyczny.Taka odbudowa to korony zacementowane na własnych zębach zespolone ze sztucznymi zębami, które uzupełniają braki własnych zębów.
Mostek jest bardzo wygodnym i kosmetycznym uzupełnieniem zębów. Podstawowym minusem takiej protezy jest jednak konieczność szlifowania własnych zębów (niejednokrotnie zupełnie zdrowych i kosmetycznych). Pod tym względem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest implant.

Co to jest implant?

W przypadku takiego uzupełnienia nie ma potrzeby ingerowania w zęby własne pacjenta. Implant jest sztucznym korzeniem, wykonanym ze specjalnych stopów metali, cyrkonu lub porcelany umiejscowionym na stałe w kości, na którym można wykonać pojedynczą koronę protetyczną lub też koronę jako element mostu.

Co to są protezy ruchome?

Bardzo często zbyt mała ilość lub niekorzystny układ własnych zębów powoduje, że braki uzupełniane są protezami ruchomymi (wyjmowanymi). W takim przypadku zaprojektowana proteza ma z reguły kilka klamer - elementów, które utrzymują ją na własnych zębach. Klamry, w zależności od rodzaju protezy, są wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych przypominających kolorek dziąsło albo zęba.

Proteza ruchoma jest najczęściej rozległa, przylega od strony wewnętrznej do zębów, przykrywa w znacznym stopniu dziąsło czy podniebienie. To wszystko powoduje, że adaptacja do takiego uzupełnienia zębów jest z reguły dłuższa i bardziej uciążliwa niż w przypadku koron, mostków, czy implantów. Protezę ruchomą pacjent nosi cały czas, a wyciąga ją do mycia zębów.

W zależności od materiału, z którego wykonana jest proteza oraz sposobu przenoszenia sił żucia na kość można wyróżnić:

  • protezy akrylowe („plastikowe”)
  • protezy elastyczne
  • protezy acetalowe
  • protezy szkieletowe

Szczególną postacią protezy ruchomej akrylowej jest proteza całkowita, którą wykonuje się w przypadku utraty wszystkich zębów w jednym łuku zębowym - na przykład przy braku wszystkich zębów górnych. Taka proteza jest bardzo rozległa i utrzymuje się na zasadzie przyssania do dziąsła.

Bardzo często odtworzenie braków zębowych wymaga takiego zaprojektowania protez, gdzie docelowo pacjent ma wykonane zarówno elementy stałe (np.korony) jak i ruchome.