e-mail: artmedica.gliwice@gmail.com
tel. +48 32 270 85 87
Pediatria

Pediatria

Pediatria

Czym zajmuje się pediatria?

Pediatria to szeroka dziedzina medycyny dotycząca chorób wieku dziecięcego. Dziedzinę tę wyodrębniono w drugiej połowie XIX wieku dzięki działalności niemieckiego lekarza żydowskiego pochodzenia Abrahama Jacobiego. Potrzebę istnienia specjalizacji ukierunkowanej na zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci uzasadniają znaczne różnice pomiędzy ich rozwijającymi się organizmami a organizmami osób dorosłych.

Najczęstsze wskazania do konsultacji pediatrycznej

Każdy niepokojący objaw dotyczący stanu zdrowia i samopoczucia dziecka powinien skłonić rodziców do kontaktu z pediatrą. W przypadku niemowląt symptomami takimi są np. nadmierna płaczliwość, nadpobudliwość lub brak reakcji na bodźce, brak apetytu, problemy ze ssaniem czy nieprawidłowe stolce. Martwić mogą także potencjalne wady rozwojowe. Niezależnie od wieku małego pacjenta objawami chorobowymi zgłaszanymi pediatrom są katar, kaszel, podwyższona temperatura, bóle głowy, brzucha, biegunki, wymioty i zmiany skórne.
Najczęstszym wskazaniem do konsultacji pediatrycznej są infekcje. Jeżeli objawy infekcji występujące u dziecka są mało nasilone lub krótkotrwałe można je łagodzić stosując leczenie domowe. O dostosowane do wieku dziecka preparaty zmniejszające objawy można zapytać lekarza lub farmaceutę w aptece.

W przypadku kataru dziecko najczęściej nie wymaga konsultacji lekarskiej, natomiast jest ona wskazana jeśli katar dotyczy noworodka. 

W przypadku bólu gardła do lekarza należy się zgłosić, jeżeli ból znacznie utrudnia połykanie lub mówienie, na migdałkach są białe naloty lub inne nasilone zmiany w jamie ustnej, bólowi towarzyszy wysoka gorączka, znaczne powiększenie węzłów chłonnych, trudności w poruszaniu szyją lub szczękościsk.

W przypadku bólu ucha jeżeli ból ucha nie ustępuje lub nasila się, towarzyszy mu gorączka, występuje obustronnie lub u niemowlęcia poniżej 6 miesiąca życia zawsze należy skonsultować się z pediatrą.

Jeżeli dziecko gorączkuje to zawsze należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli gorączkuje noworodek lub niemowlę poniżej 6 miesiąca życia, gorączka jest przekracza 39,5 stopnia C, lub nie obniża się w ciągu 1-2 godzin po podaniu leków przeciwgorączkowych lub trwa powyżej 3-5 dni. Pilnej wizyty wymaga dziecko, u którego poza gorączką obserwujemy inne niepokojące objawy, takie jak pogorszenie kontaktu, podsypianie, niechęć do picia i jedzenia, wysypkę, oddawanie małych ilości moczu, występują zaburzenia oddychania, silny ból głowy lub w klatce piersiowej, ból brzucha, ból przy oddawaniu moczu, drgawki.

Przy objawach infekcji jelitowej należy pilnie zgłosić się z dzieckiem do lekarza, jeżeli pojawią się nasilone bóle brzucha lub odbytu, stolce z krwią lub cechy odwodnienia: suchy język, wybitnie wzmożone pragnienie, płacz bez łez, chrypa aż do bezgłosu, rzadkie i skąpe oddawanie moczu lub niezmoczenie pieluszki przez 3 lub więcej godzin. 

Rodzice, którzy podejmują się domowego leczenia infekcji u dziecka powinni zwracać baczną uwagę na zachowanie dziecka. Jeśli przyczyną jest wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych (przeziębienie) lub wirusowa infekcja jelitowa dziecko po obniżeniu gorączki powinno czuć się na tyle dobrze, aby bawić się i zachowywać tak jak zwykle. 

Zawsze należy skonsultować się z pediatrą, jeżeli objawy lub zachowanie dziecka zaniepokoją rodzica.

Jakie choroby leczymy w Poradni Pediatrycznej?

W poradni pediatrycznej lekarz pediatra konsultuje zarówno dzieci chore jak i zdrowe. W przypadku dzieci chorych pediatra przeprowadza niezbędne badania, rozpoznaje chorobę i ustala przebieg leczenia. 

Ponieważ jest pierwszym lekarzem, z jakim dziecko ma kontakt musi wykazać się wiedzą praktycznie z każdej dziedziny medycyny - chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, dermatologii, alergologii, kardiologii, neurologii, psychologii, onkologii etc.
Gdy zachodzi konieczność kieruje dzieci do innych lekarzy ze specjalizacją szczegółową. Lekarze Ci są najczęściej również pediatrami. 
W naszym Centrum Medycznym ART-MEDICA przyjmują zarówno pediatrzy jak również lekarze ze specjalizacją szczegółową z dziedziny gastroenterologii (link) kardiologii (link)  i nefrologii (link). 

W przypadku dzieci zdrowych pediatra wspiera rodziców w prawidłowym postępowaniu i profilaktyce zdrowia, ocenia stopień rozwoju psychometrycznego dziecka, rozpoznaje zaburzenia rozwojowe, kieruje na szczepienia ochronne i badania przesiewowe. W naszym Centrum Medycznym ART-MEDICA istnieje możliwość wykonania profilaktycznych badań usg -tutaj proszę o linka do profilaktycznych badan usg na naszej stronie 
 Pediatra udziela rodzicom niezbędnych informacji odnośnie pielęgnacji niemowlęcia, karmienia i właściwej opieki. Zleca także wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych jeśli zachodzi taka potrzeba. W naszym Centrum Medycznym ART-MEDICA przyjmuje również doświadczony w pracy z dziećmi fizjoterapeuta-osteopata tutaj link do fizjoterapeuty

Do jakiego wieku dziecko może być pod opieką pediatry?

Dziecko powinno być pod opieką pediatry od momentu postawienia diagnozy, aż do osiągnięcia pełnoletności. Po ukończeniu 18 roku życia opiekę nad nim powinien przejąć lekarz chorób wewnętrznych lub internista.

Jak przygotować się do wizyty w Poradni Pediatrycznej?

Wizyta w Poradni nie wymaga specjalnego przygotowania, ale warto aby niemowlę albo małe dziecko było wyspane i nakarmione. Warto zabrać ze sobą wszystkie aktualne badania dziecka oraz książeczkę zdrowia. Warto również przed wizytą wypisać na kartce wszystkie objawy, jakie nas niepokoją, by nie pominąć niczego w trakcie wizyty. Na miejscu dzieci mają do dyspozycji stolik z zabawkami, książkami, tak aby oczekiwanie i sama wizyta przebiegała w swobodnej i miłej atmosferze. Na miejscu można też podać dziecku wodę lub nakarmić je w komfortowych warunkach. 

Zabiegi i diagnostyka